PSIHOLOGISKĀS GRUPAS, INDIVIDUĀLAS 
KONSULTĀCIJAS, PSIHODIAGNOSTIKA
karjeras meistars
RUS
PAR MUMS
KONTAKTI
SPECIĀLISTI
FORUMS
RAKSTIСбор пожертвований на проведение пересадки костного мозга больным лейкозами

Top.LV
Jūsu viedoklis?

Par pasakām, bērniem un Ziemassvētkiem

Iveta Gēbele

Raksts bija publicēts portalā DELFI 2005.g.decembrī.

Šobrīd ir laiks, kad ziemas vakari ir gari, tumši un nereti diezgan drūmi. Izrotātās ielas un skaistās svētku egles ienes gaišumu mūsu ikdienā, bet neskatoties uz to daudz cilvēki runā par skumjām, nomāktību un depresijas pazīmēm. Ziemassvētku gaidīšanas laiks dvēselēs ienes prieku un siltumu, kas palīdz šajā laikā. Bet ir vēl viens labs veids, kā var garos ziemas vakarus īsināt un padarīt gaišākus. Tas ir tas, ko izmantoja mūsu senči, un ne tikai mūsu, bet visu tautu, vienalga kādā valodā tie runā, vienalga kurā kontinentā dzīvo. Viņi daudz stāstīja pasakas, katram laikam savas, bet visām tautām līdzīgas. Pasakas, tā ir tautas gudrība, ko nodod no paaudzes paaudzei. Šodien zinātnieki ir atzinuši, ka pasaku var nosaukt par vissenāko terapijas veidu. Ka pasaka ir tā, kas dziedē dvēseli. Senās pasaku teicējas un "zāļu tantiņas" miesu dziedēja ar tējām, bet dvēseli - ar pasakām. Tas, ka šodien tik populārs ir Harijs Poters, seriāli, kuros ir ļoti daudz pasaku elementi, liecina tikai par to, ka cilvēki ir ļoti izslāpuši pēc pasakām, pēc brīnumiem.

Kāpēc pasakas ir tik nepieciešamas?

Visvairāk pasakas stāstām bērniem. Tās var stāstīt arī bērniņam vēl atrodoties mammas vēderā. Bērni pasakas uztver vislabāk, jo līdz 12 gadu vecumam dzīvo maģiskā simbolu, metaforu un slepenu zīmju pasaulē, tāpēc tieši tur viņus vislabāk var atrast. Tas ir saistīts ar to, ka viņiem dominējošā ir labā smadzeņu puslode, kas atbild tieši par radošumu un emocijām. Domāšanas process viņiem notiek caur emocionāli spilgtiem tēliem. Tā bērni labāk uztver pasauli. Tāpēc bērnu attīstībai un socializācijai svarīgākā informācija ir jāpasniedz spilgtu tēlu veidā. Caur neiedomājamiem, brīnumainiem tēliem bērns pirmo reizi iepazīstas ar labo un ļauno, viltību un gudrību, nodevību un drošsirdību. Ar visām šīm īpašībām bērns ne vienreiz vien iepazīstas dzīvē, bet tā gudrība, kas pirmo reizi iepazīta caur pasakām, veidos pareizu attieksmi pret dzīves vērtībām, palīdzēs bērnam atšķirt labo no ļaunā, viņa dvēselē jau būs ielikta informācija, ka no jebkuras situācijas ir izeja. Dvēsele spēs pieņemt īsto lēmumu.

Tā kā pasakās ir viss, ar ko bērns sastapsies reālajā dzīvē, viņa zemapziņā veidojas sava veida "informācijas banka" par dzīves situācijām. Tās ir zināšanas par iekšējiem dinamiskajiem procesiem, savstarpējo attiecību modeļiem, iespējamo pašrealizāciju un pasaules iekārtu. Ja vecāki apspriež ar bērniem pasakas, tad šī informācijas banka atrodas aktīvā stāvoklī. Tas nozīmē, ka bērns var apzināti rīkoties, redzēt cēloņu un seku savstarpējo sakarību, spriest par savu lietderību, izzina savas spējas un iespējas. Apzināti un neapzināti izvēlas labākos risinājumus. Ja bērni tikai paši lasa vai klausās pasakas, tad šī banka atrodas pasīvā stāvoklī.

Arī pieaugušajiem, māmiņai vai tētim no tā visa kaut kas tiek, jo piekļaujoties mazam, mīļam cilvēciņam, stāstīt kādu brīnišķīgu stāstu ir tik pat jauki, kā to klausīties. Mūsu pašu eksistenciālās bailes šajā patvērumā zūd, vienalga, vai šo patvērumu mēs saņemam no citiem vai radam paši. Tādā veidā pasaka izveido neredzamu tiltu starp bērnu un pieaugušo un šādi veidojot kontaktu, vecāki labāk iepazīst bērna iekšējo pasauli, rodas labākas savstarpējās attiecības un droša, laba vide izaugsmei. Pasaka tiek stāstīta patīkamas tuvības noskaņā un bērns apgūst dzīves gudrības, pats to nemaz neapzinoties.

Vislabāk, ja vecāki bērniem lasa vai stāsta pasakas un pēc tam tās analizē un apspriež ar bērniem, ja pasaku notikumus salīdzina ar notikumiem reālajā dzīvē. Paļāvība un emocionāla drošība ir viens no vissvarīgākajiem resursiem bērna vispārējai attīstībai.

Vai pasaka ir domāta tikai bērniem?

Noteikti nē, jo katrā no mums ir iekšā bērns, pat tad, kad esam jau sirmā vecumā. Un viņam arī ir vajadzīga "garīgā barība". To pierāda daudzo seriālu un realitātes šovu popularitāte, kuros ir ļoti daudz brīnumpasaku elementu.

Viena no mūsdienu efektīvākajām metodēm, kā palīdzēt stiprināt kontaktu ar savu iekšējo pasauli, ir pasaku terapija. Un šeit nav nekāda vecuma ierobežojuma, jo mūsu iekšējais bērns ir noilgojies pēc kaut kā skaista un jauka. Pasaku terapija ir iekšējās un ārējās pasaules atvēršana un atspoguļošana, jēgas piešķiršana pārdzīvotajam, nākotnes modelēšana. Tā palīdz pārvarēt krīzes un atreaģēt pārdzīvotās traumas. Terapijas laikā dalībnieki paši atrod izeju no dažādām grūtām situācijām dzīvē, modelē savu nākotni.

Ziemassvētkos viens otram kaut ko dāvinām. Es vēlos uzdāvināt lasītājiem šos populārā portugāļu rakstnieka Paulu Koelju vārdus: "Ja mēs nepiedzimstam no jauna, ja nemācamies skatīties uz dzīvi ar bērna nevainības un prieka acīm, tad nav jēgas dzīvot. Ieklausīsimies, ko mums saka bērns mūsu sirdīs. Nekaunēsimies no viņa. Neļausim, lai viņš bītos no mums, jo bērns jau tāpat gandrīz vienmēr ir viens un atstāts bez ievērības. Ļausim, lai bērns kaut uz brīdi mūsu dzīves grožus paņem savās rokās. Bērns zina, ka vienādu dienu nav. Izdarīsim tā, lai viņš atkal justos mīlēts. Ja vien mēs prastu uzturēt dzīvu šo saikni ar bērnu sirdī, mēs nekad nezaudētu saikni ar pašu dzīvi."

Miera un mīlestības pilnus visiem Ziemassvētkus!

Iveta Gēbele

Psiholoģiskā konsultēšana, pasaku terapija, smilšu terapija, individuālās konsultācijas, atbalsta un terapeitisko grupu vadīšana Liepājā un Rīgā.

Talrunis: 9757231

Mail: ivge@inbox.lv

Atpakaļ pie rakstiem
Skolas gatavības diagnostika latviešu un krievu valodā Konsultācijas un psihoterapija Matemātika studentiem un skolēniem Tiem, kas grib zināt vairāk Bērnu preces un attistošas rotaļlietas Austrumu dejas Logopēda palīdzība bērniem un pieaugušajiem

Vajag laiku padomāt? Izdrukā lappusi un paņem līdzi.

Индекс цитирования  

Created with the CoffeeCup HTML Editor